drzwi wewnętrzne

Trendy we wzornictwie drzwi wewnętrznych

W ostatnich latach obserwujemy znaczące zmiany we wzornictwie drzwi zarówno wejściowych, jak i wewnętrznych. Zmiany te szczególnie widoczne są w drzwiach wewnętrznych. Ogólnie można powiedzieć, że kierunek zmian prowadzi z powrotem ku prostocie.

W miejsce dawnych łuków, wymyślnych przeszkleń oraz dodatkowych elementów ozdabiających skrzydła pojawiają się proste listwy, belki, a niekiedy całkiem płaskie skrzydła wzbogacone czasami pasem w innym kolorze lub wykonanym z metalu.

Drzwi białe.

Inną obserwowaną zmianą są preferencje kolorystyczne klientów. Jeszcze całkiem niedawno królowały dęby, orzechy i mahonie. Obecnie ich miejsce zajęły kolory jednolite, a szczególnie biały, grafitowy i czarny. Prym tutaj wiedzie Warszawa. Statystycznie nieco ponad połowa wszystkich sprzedawanych w Warszawie drzwi wewnętrznych wykończona jest w kolorze białym, co też jest pewnym powrotem do przeszłości.

Jednak nie jest to dokładny powrót do starego, bowiem wzornictwo jest zupełnie inne, bardziej nowoczesne. Dziś nikogo już nie dziwią drzwi wyższe niż stosowane dotychczas lub drzwi z ukrytą ościeżnicą komponujące się ze ścianami, bądź też drzwi w systemie rewersyjnym.

Nowości katalog drzwi Porta.

drzwi PortaPrzyjrzeliśmy się nowościom na 2020 r. proponowanym przez wiodących producentów drzwi w kraju.
W najnowszym katalogu firmy Porta widzimy szereg nowych propozycji wzorniczych. W grupie wzorniczej Porta Grande świetnie prezentuje się wzór F.0 – drzwi wykończone białym lakierem UV w listwami dekoracyjnymi z litego dębu.

Wrażenie robi też model Porta Duo – białe drzwi z pionowym panelem. Na uwagę zasługują również drzwi Porta Hide – drzwi z ukrytą ościeżnicą dające możliwość wykończenia w kolorze ścian. W katalogu Porta nowością jest także model Loft – drzwi z czarną matową ościeżnicą.

Drzwi Pol-Skone.

Z kolei w katalogu na 2020 r. wydanym przez firmę Pol-skone widzimy drzwi w systemie Revers. System ten pozwala zachować od strony korytarza identyczny wygląd drzwi otwierających się w różnych kierunkach. Jeśli chodzi o wygląd, spodobały nam się nowe wzory z grupy Sublime (białe drzwi z delikatnym frezem) i z grupy Tiara (nowy wzór z pionowym pasem aluminiowym). Nowością jest model Mona – drzwi z czarnymi pionowymi panelami, a także nowy wzór w grupie Espina – z czarną pionową szybą hartowaną. Nowe wzory z czarną pionowa szybą występują też w grupie wzorniczej Estato Lux.
Podsumowując uznajmy, że należy się cieszyć z faktu nadążania rozwiązań estetycznych producentów drzwi za wciąż zmieniającymi się gustami odbiorców. W końcu możliwość wyboru spośród olbrzymiej ilości propozycji zawsze była marzeniem każdego klienta.