Okna

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Wybierając okna do domu lub mieszkania, trudno znaleźć kompromis pomiędzy niską ceną, a dobrymi parametrami. Wybór jest tym bardziej skomplikowany, że produkt powinien cechować się wysoką energooszczędnością, izolacją akustyczną i wygodą korzystania. Jak rozumieć poszczególne oznaczenia, które znajdziemy w opisach okien?

Dlaczego energooszczędność jest istotna?

W praktyce, energooszczędność oznacza lepszą ochronę przed utratą ciepła. Ten parametr może być określony na trzy sposoby:

  • Uw oznacza współczynnik przenikania ciepła dla całego okna,
  • Ug odnosi się do współczynnika przenikania ciepła szyby,
  • Uf to współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej.

Im mniejsza wartość podana jest przy danym oznaczeniu, tym lepiej okno (lub jego element konstrukcyjny) będzie utrzymywało ciepło. Najczęściej podawana wartość to Uw, ponieważ stanowi wypadkową pozostałych dwóch parametrów.

Obowiązujące przepisy prawa budowlanego określają precyzyjnie maksymalne wartości Uw, jakie mogą posiadać okna. Dla pomieszczenia nieogrzewanego to 1,8 W/m2K. W przypadku pomieszczeń mieszkaniowych ogrzewanych, wartości maksymalne prezentują się nieco lepiej i wynoszą 1,3 W/m2K. Pamiętajmy jednak, że są to parametry odbiegające od ideału. O dobrej energooszczędności możemy mówić wtedy, gdy wskaźnik Uw nie przekracza 0,8 W/m2K. Za przyzwoite parametry można już uznać wartości rzędu 1,1 W/m2K lub mniej.

Przy zakupie okien zwracajmy uwagę na to, czy przestrzeń pomiędzy szybami jest wypełniona gazem szlachetnym, który ogranicza przenikanie ciepła na zewnątrz. Najczęściej jest to argon lub krypton. W przypadku argonu, jego właściwości fizyczne poprawiają parametry nawet o 10%.

Wodoszczelność okna

Ta wartość pomaga ustalić, przy jakiej prędkości wiatru okna zaczną przeciekać podczas deszczowej pogody. Najniższa klasa wodoszczelności to 1A, która nie chroni przed wilgocią nawet przy bezwietrznej pogodzie. Na drugim krańcu skali znajdziemy klasę 9A zapewniającą osłonę przed wilgocią nawet przy prędkości wiatru ponad 100 km/h.

W praktyce, w centralnej Polsce wystarczające będą wartości 4-5A. Parametry rzędu 6-7 stosuje się w oknach montowanych w budynkach mieszczących się nad morzem albo w górach.

Akustyka

Wybierając okna zwróćmy także uwagę na stopień wyciszenia, jakie gwarantuje stolarka. Ochrona przed hałasem określana jest przez parametr Rw. Im większa jest jego wartość, tym skuteczniej okna izolują od hałasu. Na izolację wpływa wiele czynników – rozmiar okna, typ szyby, rodzaj zastosowanych uszczelek.

Standardowa stolarka posiada współczynnik izolacji akustycznej na poziomie 30 dB. Za wysoki poziom redukcji hałasu uznaje się współczynnik Rw rzędu 45 dB. Przyjmuje się, że każde 10 dB różnicy obniża przepuszczalność dźwięku o około 50%.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie okien, warto przeanalizować specyfikację techniczną wybranych modeli. Dobrze dobrane okna potrafią spełniać swoje zadanie przez wiele lat, dlatego wyboru należy dokonać świadomie. Specjaliści z firmy Hermes pomogą Państwu znaleźć dobre i trafione rozwiązanie do każdego domu.