Konserwacja drzwi wewnętrznych

Jak każdy produkt, również drzwi wewnętrzne powinny być poddane okresowej konserwacji, aby zapewnić im prawidłowe funkcjonowanie oraz nienaganny wygląd przez długi czas. Konserwację wykonujemy przynajmniej raz do roku. Pielęgnacji powinny podlegać wszystkie części składowe drzwi: ościeżnice, skrzydła,  ale także  zawiasy, uszczelki, zamki i klamki.

Etapy konserwacji drzwi wewnętrznych.

Na początek usuwamy kurz z ościeżnic za pomocą odkurzacza, zwracając uwagę na brud gromadzący się w zakamarkach. Następnie przystępujemy do czyszczenia ościeżnic i skrzydeł.  Musimy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest powierzchnia drzwi, to znaczy czy są one malowane, w okleinie syntetycznej, czy w naturalnym fornirze.

Wielu producentów drzwi oferuje w sprzedaży swoje własne środki do czyszczenia i pielęgnacji drzwi w zależności od rodzaju powierzchni i tym właśnie powinniśmy się kierować wybierając środek konserwujący. Jednak niezależnie od rodzaju powierzchni panuje ogólna zasada, że nie należy używać żadnych mocnych środków na bazie rozpuszczalników ani alkoholu, te bowiem mogą  nieodwracalnie uszkodzić wyrób.

Nie wolno również stosować środków szorujących ze względu na możliwość zarysowania powierzchni. Do drobnych zabrudzeń i niewielkich plam doskonale sprawdzi się nawilżona ściereczka. Używamy miękkiej ściereczki, najlepiej bawełnianej i letniej wody z niewielkim dodatkiem łagodnego detergentu, na przykład środka do mycia naczyń. Ewentualne niewielkie zarysowania i uszkodzenia na drzwiach malowanych  możemy naprawić za pomocą lakieru przeznaczonego do miejscowych napraw/korektora, najlepiej pochodzącego od producenta. W drzwiach wykonanych z drewna ubytki wypełniamy szpachlówką.

Zawiasy zwykle wystarczy tylko przetrzeć wilgotną ściereczką, jednak kiedy skrzypią, należy unieść nieco skrzydło i nanieść na zawiasy cienką warstwę oleju silikonowego, ewentualnie wazeliny technicznej.  Do tego celu nie jest wskazane użycie zbyt gęstych smarów. Uszczelki teflonowe i elastomerowe również konserwujemy środkiem na bazie silikonu bądź wazeliną.  Klamki najlepiej będzie przetrzeć szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem octu.

Okresowo zalecane jest sprawdzenie stanu zamków, wkładek, kontrolujemy również luzy skrzydło-ościeżnica, szczelinę między dolną krawędzią skrzydła a podłogą, ewentualnie stan połączeń ramiaków w skrzydle.

Prawidłowo konserwowane drzwi będą nam służyć o wiele, wiele dłużej.