Co decyduje o energooszczędności okien?

Przyjęło się sądzić, że im więcej komór w przekroju prostopadłym profilu okiennego wyodrębnimy, tym lepszy wskaźnik energooszczędności posiada stolarka. Okazuje się jednak, że na to, jak bardzo „ciepłe” będzie okno mają także inne czynniki. Co jeszcze decyduje o dobrej termoizolacji?

Dlaczego tak wiele osób zwraca uwagę na ilość komór?

Popularność tego parametru wynika faktu, że tematyka ilości komór jest najczęściej poruszana w kontekście izolacji cieplnej okna. To także argument, który łatwo trafia do wyobraźni nabywców, jest więc chętnie poruszany przez sprzedawców.

Do naszego salonu trafiają klienci, którzy poszukują wyłącznie okien pięcio lub sześciokomorowych. Często zdarza się jednak, że ostatecznie wychodzą zadowoleni z zakupu okien czterokomorowych. Co takiego decyduje o sprawnej izolacji cieplnej?

Diabeł tkwi w szczegółach

O tym, czy okno będzie dobrze ekranowało ciepło do wewnątrz decyduje m. in. szerokość zabudowy, rodzaj zastosowanych szyb, powłok oraz wypełnień pomiędzy taflami szkła. Pamiętajmy również, że ciepło odbiera wilgoć przenikająca do wnętrza, a także zbyt wysoka przepuszczalność powietrza.

Czy to oznacza, że nie warto szukać okien z większą liczbą komór? Warto, ale przy zakupie zawsze oceniajmy stolarkę całościowo, a nie wyłącznie przez pryzmat jednego parametru.

Ile ciepła mogą zatrzymać dobrze dobrane okna?

Już czterokomorowe okna, jeżeli ich parametry stoją na zadowalającym poziomie, sprawnie radzą sobie z utrzymaniem ciepła w budynkach pasywnych. Decyduje o tym szeroka na kilka centymetrów zabudowa, docieplenie profili oraz specjalnie zaprojektowany system uszczelnień.

Aby poprawić termoizolacyjność, warto postawić na okna posiadające parametr wodoszczelności na poziomie 5A lub 6A oraz wysoką klasę odporności na przepuszczalność powietrza (np. klasę 4).

Ważne w procesie wyboru okna jest rodzaj szyb, które różnią się pomiędzy sobą m. in. ilością ciepła, które przenika na zewnątrz. Tafle ze wskaźnikiem Ug = 0,3W/m2K wyróżniają się dobrą relacją ceny do jakości.

Tak dobrane wartości, dla okna o typowych wymiarach pozwalają uzyskać ostateczną wartość dla wskaźnika przenikania ciepła Uw na poziomie 0,623W/m2K. To norma praktycznie dwukrotnie przekraczająca minimalne wartości określone przepisami prawa dla pomieszczeń ogrzewanych.

„Okno referencyjne”, co to takiego?

Parametry przenikania ciepła powinny być zawsze podawane dla tzw. okna referencyjnego. Pod tym pojęciem rozumiemy powszechnie przyjęty rozmiar okna, w oparciu o który producenci stolarki okiennej powinni podawać poszczególne parametry (m. in. wartość izolacji cieplnej). Instytuty zajmujące się badaniem stolarki, jak ITB, LTB czy IFT za „okno referencyjne” uznają okno jednoskrzydłowe o wymiarach 1230 mm x 1480 mm. Jeżeli producent stosuje inny model porównawczy, powinno to zwrócić naszą uwagę.

Wybierając okna pamiętajmy, aby konstrukcję stolarki zawsze oceniać. W razie wątpliwości, warto zasięgnąć opinii specjalistów z firmy Hermes, którzy doradzą optymalne rozwiązanie.

okna_abakus